You are currently viewing Tytoń

Tytoń

Tytoń uważany był za środek odkażający, owadobójczy oraz posiadający moce lecznicze i magiczne.

Tytoń był znany i używany już od dawna w Amerykach jeszcze przed przybyciem na te tereny Europejczyków.

Rdzenni Amerykanie wierzyli, że tytoń pomoże połączyć im się z duchami. Nie tylko go palili, ale też żuli, sporządzali z niego napary do picia, a także wciągali nosem.

Jako pierwszy w swoich dziennikach o tytoniu wspominał Krzysztof Kolumb około 1500 roku. Opisywał go jako dziwnie pachnące, suszone liście, które miejscowe plemiona paliły po posiłkach. Powracający z wyprawy marynarze Kolumba przywieźli ze sobą tytoń i tak rozpoczęło się rozprzestrzenianie mody na palenie tytoniu.

Tytoń palono w formie cygara, w fajce, żuto, wciągano nosem lub palono w formie papierosa.

Wraz ze wzrostem popularności palenia tytoniu, zaczęło powstawać coraz więcej plantacji tytoniu oraz zaczęły pojawiać się zakłady, które produkowały akcesoria do palenia tegoż tytoniu: cygarniczki, fajki, zwijarki.

Papierosy były produkowane ręcznie i był to początkowo produkt dla wyższych sfer.

W Polsce pierwsze produkty tytoniowe pojawiły się w około 1600 roku, natomiast w formie cygar pojawił się w okolicach roku 1830-1840 roku, a pierwsze papierosy prawdopodobnie wymyślili Rosjanie. To oni zaczęli skręcać tytoń w papierki i tak powstał pierwszy papieros. Był on o wiele tańszy od cygara czy fajki.

W trakcie starć wojennych żołnierze uczyli się od siebie palenia papierosów i tak bardzo szybko zaczęły powstawać fabryki papierosów, a w czasie I Wojny Światowej papierosy wchodziły już w skład obowiązkowego wyposażenia żołnierza.

Jedną z pierwszych fabryk była American Tobacco Company, która wprowadziła na rynek tanie papierosy. To spowodowało odchodzenie od palenia tytoniu w fajkach czy żucia go.

Zaczęły powstawać coraz to nowe fabryki, a ludzie zaczęli masowo palić papierosy. Moda na palenie ogarnęła zarówno mężczyzn jak i kobiety. Paliły piękne aktorki i mali chłopcy. Palić można było wszędzie, a papieros dodawał kobiecie uroku a mężczyźnie siły.

Po euforycznym paleniu i modzie na palenie uznano tytoń za narkotyk, oraz produkt powodujący wiele chorób cywilizacyjnych, w tym nowotwory. Jednak tak naprawdę ma on też swoje plusy.  Nikotyna zawarta w tytoniu rozjaśnia umysł usprawniając działanie szarych komórek, oraz łagodzi stres, zmniejsza apetyt, pomaga w chorobie Parkinsona i Alzheimera.

Obecnie rynek papierosowy obwarowany jest różnego rodzaju przepisami, które mają na celu zmniejszenie popularności wyrobów tytoniowych.

Historia palenia papierosów towarzyszy nam od początków cywilizacji, wraz z modą i nowymi technologiami sposób palenia zmienia się. Na rynku pojawiają się papierosy elektroniczne czy podgrzewacze do wkładów tytoniowych. Każda forma ma swoich zwolenników i przeciwników.

Palić czy nie ? Decyzja należy do ciebie.

Markowe Cygara

Dodaj komentarz